Způsoby pražení kávy

Patříte mezi milovníky kávy, ale stále nevíte vlastně z čeho se zpracovává nebo vyrábí a jakou mají například i chuť díky výrobě? Někdy jste určitě narazili na obale na slovíčka natural, honey nebo washed? Na aroma a chuť má nezbytnou roli jakým se ze zrna slupka a dužina odstraňuje. Mnohdy tím ujasníme, jakou právě někdy bývá i chuť kávy, někdy může být sladší, jindy silnější intenzivnější nádech i lehkost.

Nedílnou součástí, jak docílit chuti kávy, aby byla příjemná a lahodná, je také nezbytné kde se pěstuje a jaké má podmínky, ať už je to klima, také i půda a hlavně tedy odrůda kávovníku.

Nyní si vysvětlíme, co znamenají ty tři výrazy natural, honey a wahsed.

coffee-gf05759e96_640

Natural je způsob zpracování suchou metodou.

Kávova třešeň se suší buďto na afrických postelí, kdy se dodržuje proces, aby se nestalo to, že by chytla plíseň, proto je farmáři přetáčejí a na noc, kvůli vlhkosti překrývaji, Během takovéhoto procesu třesně frementují a získávají tak i cukry a chuť kávy se mění. Po usušení jsou zbavena slupky a mohou se dál poslat do expedice.

coffee-gb5f1b696f_640

Honey zpracování zrn 

Kávové třešně jsou zbaveny vnější slupky, dužina zůstává, tím zůstává sladká přichuť, musí se dodržovat pravidla vlhkosti, pokud se navýší , musí se pak dosušit, je to složitější, ale výsledek opravdu stojí za to. Také se určují ponechání dužiny, kdy může být moc lepkavá nebo méně a označují se jako bílá nebo žlutá či černáv anglickém provedení

washed-coffee-ge0b2bedfa_640

Washed zpracování mokrou metodou

Kávové třešně jsou zbaveny veškeré dužiny i slupky, pak jsou dány do nádoby, kde se zcela zbaví od dužiny, poté jsou omyta a suší se opět na afrických postelí. Je to nejčastější proces a káva pak má ojedinělou chuť.

Co by jsme ještě dodali?

Díky těmto procesům, si můžete pak na obalu všimnout, o co se třeba jedná, ať máte představu, jakou chuť pak například káva má a jak se kávove třešně zpracovávají, a za jisté mají v tom ojedinělý podíl právě na chuti dané kávy. Určitě si najdete tu správnou , která vám bude natolik chutnat, že s ní budete trávit svůj čas a pohodu.