Poznejte výhody a nevýhody kapslového kávovaru

Ano, kapslový kávovar je tou nejjednodušší možností, jak si v pohodlí domova připravit kávu. Stačí vám jenom jedna kapsle, jedno zmáčknutí tlačítka a káva je na světě. Ale není všechno zlato, co se třpytí. I kapslový kávovar má své mouchy. Pojďme se s nimi seznámit. Ale ještě předtím si vysvětlíme, proč jsou kapslové kávovary tak oblíbené.

Kávu připravíte za pár vteřin

Jak jsme nastínili výše, hlavní výhodou kapslového kávovaru je jeho snadná obsluha a i nižší pořizovací cena. Kávu vám připraví doslova a do písmene za pár vteřin a to s pomocí vody a jedné kávové kapsle. Tak si stihnete připravit kávu, i když pospícháte a jde vám doslova o vteřiny. Můžete si vybírat z nepřeberného množství designů i barev. Navíc se vám kávovar vejde prakticky kamkoliv, protože je i skladný a zároveň lehký na přenášení. Z pravidla ani není nijak složité jeho čištění. Ty sofistikovanější přístroje jsou schopné pročistit se samy, jen navolením správného procesu pomocí displeje a příslušných tlačítek umístěných na kávovaru.

Rozhodně ale nedoporučujeme vybírat si kávový přístroj pouze podle barvy nebo designu, pohlídejte si také například:

  • parní tlak (čím je vyšší, tím lépe)
  • příkon (hledejte co nejvyšší hodnotu příkonu, tak bude nápoj připraven v co nejkratší době)
  • konstrukce (všímejte si nejenom toho, z jakého materiálu je přístroj vyroben, ale i jak velkou nádobu na vodu má)
  • funkce - kapslové přístroje mohou disponovat funkcí automatického šlehání mléka, zásobníkem na použité kapsle, automatickým odvápňováním nebo například ukazatelem množství vody

nathan-mullet--OcGIaGd9dI-unsplash

Baristé se přes kapslovou kávu nepřenesou

Nyní přejděme k nevýhodám, jen v superlativech se o kapslovém kávovaru psát nedá. Hlavně mezi ostřílenými baristy, kteří o žádných kapslích, byť naplněných dobrou arabikou, nechtějí ani slyšet. Podle některých nelze z kávových kapslí připravit tu pravou voňavou kávu s nejrůznějšími čokoládovými nebo ovocnými tóny. Ale to není tak úplně pravda. Kávové kapsle seženete i v prvotřídní kvalitě, zároveň si v nich káva uchovává svou jedinečnou chuť a aroma, protože se k ní nedostane vzduch. Kapsle vám také vydrží mnohem déle než zakoupená zrnka nebo namletá káva.

Ověřte si kompatibilitu kapslí

Ale vraťme se k samotnému kapslovému kávovaru. Přípravou kávy v tomto přístroji se ochuzujete o rituál přípravy kávy, který spočívá v jejím namletí, správném dávkování a ve správném tlaku. Někomu to ale vůbec nevadí, hlavně že bude mít ve výsledku kávu, která mu chutná. Některé kapslové přístroje je také zapotřebí častěji čistit a čištění vám může zabrat deset až patnáct minut. Když je čistit nebudete, může se snadno stát, že vám odejdou, nebo je budete muset poslat na servis přímo k výrobci nebo prodejci.

A další nevýhodou kapslového přístroje je, že je kompatibilní jen s určitými typy kapslí. Zatímco v automatickém nebo pákovém kávovaru si můžete připravit kávová zrna, jaká chcete, tady to nepůjde. Pokud si tedy zakoupíte kapslový kávovar a až poté zjistíte, že vám příslušné kapsle nevyhovují, máte problém. Proto je dobré nejprve kávu z kapslí ochutnat a až poté popřemýšlet o nákupu kapslového kávovaru.

Někoho od kapslového kávovaru mohou odradit i samotné ceny kapslí. Proto si svůj nákup nejprve dvakrát promyslete.