Kávové rituály po celém světě

Máte i vy svůj kávový rituál? Možná spočívá v tom, že si každé ráno na pár minut otevřete knížku nebo noviny a ke čtení si připravíte šálek své oblíbené kávy. Anebo si kávu berete s sebou do horké koupele? Nebo si snad rádi připravujete alternativní druhy kávy? Soukromým kávovým rituálům se samozřejmě fantazijní meze nekladou. Ale znáte rituály, které vládnou světu?

Arabské země

Třeba tomu arabskému světu vládne hned několik kávových rituálů, my vám prozradíme ten nejrozšířenější a zároveň nejzajímavější. Arabové si rádi připravují kávu doma, ale muži si ji stejně tak rádi vychutnají i v kavárnách. Ale jakou kávu vlastně pijí? Ta pravá arabská se připravuje z kávy, vody, cukru, koření a také k její přípravě potřebujete džezvu, tradiční nádobu na přípravu kávy, kterou bez problémů seženete i u nás. Džezva se naplní vlažnou vodou a přidá se do ní najemno namletá káva a cukr v poměru 3:1. Pak se do ní zamíchá speciální směs koření, která se může lišit. Obvykle v ní ale najdete skořici, vanilku či semínka koriandru. Směs promícháte a necháte na mírném ohni zahřívat. Ve chvíli, kdy se vytvoří pěna a káva se pomalu, ale jistě začne vařit, džezvu z ohně odstraníte a během jedné minuty ji opět nad oheň postavíte a přivedete k varu. Tento proces by měl proběhnout hned třikrát.

Etiopie

Etiopie je kolébkou kávy a dodnes je zde pití kávy velmi důležitou součástí života snad každého Etiopana. Káva se tu také připravuje velmi zajímavým způsobem. Zelená kávová zrna se praží na otevřeném ohni, většinou přímo před zraky hosta, který si kávu objedná. Upražená káva se následně roztluče v kovové nádobě, které se říká mučeka. Jakmile vznikne kávový prach, uvaří se společně s vodou v kovové konvici. Káva se taktéž dochucuje nejrůznějším kořením, například kardamomem, hřebíčkem nebo skořicí. 

Mexiko

Mexická káva se vyrábí vařením rozemletých kávových zrn společně se skořicovými tyčinkami. K přípravě kávy se používají kameninové nádoby, o kterých Mexičané tvrdí, že zesilují chuť samotné kávy. Ve chvíli, kdy je káva hotová, se přecedí přes jemné sítko nebo gázu a podává se s hnědým cukrem s kouřovou vůní a chutí, která připomíná karamel. Pokud ale někdy budete chtít tuto kávu ochutnat, budete si muset zajet na mexický venkov, ve městech si dnes dopřejete už jen modernější způsoby přípravy kávy.

Saúdská Arábie

I Saúdové svou kávu rádi dochucují všemožným kořením, například hřebíčkem, skořicí nebo také šafránem. Samotná příprava kávy je velmi podobná té etiopské. Jakmile je však káva připravená, vždycky se servíruje nejprve těm nejstarším, pak až mladším.

Itálie

Kdo do Itálie jezdí třeba na dovolenou, nejspíš moc dobře ví, že zatímco espresso se v této zemi podává po celý den, mléčné kávové nápoje, jako například cappuccino, vám v místních kavárnách a espresso barech naservírují pouze v ranních a dopoledních hodinách. Italové mají za to, že cappuccino je příliš hutné na to, aby se mohlo konzumovat po obědě nebo po večeři.

Irsko

V Irsku se podává horká káva s whisky, cukrem a šlehačkou. S tímto nápojem přišli Irové ve čtyřicátých letech minulého století, kdy se údajně jedna z lodí mířících do Newfoundlandu musela z ničeho nic otočit a vrátit se zpátky, odkud připlula. Šéfkuchař, který byl na lodi přítomen, pocítil velkou touhu spravit všem cestujícím náladu a zahřát je něčím silnějším. Proto přidal do kávy právě whisky.

frank-mckenna-jODz47eM1w8-unsplash

Vietnam

I lidé ve Vietnamu si chtěli připravovat mléčné kávové nápoje. Jenže čerstvé mléko zde nebývalo dostupné, a když se náhodou objevilo, kvůli úmornému vedru se rychle zkazilo. Proto Vietnamci do kávy začali přidávat kondenzované mléko se spoustou ledu. Vietnamská káva ca phe sua da se připravuje rituálním způsobem s pomocí kovové plechovky a kávy, která se vaří přímo s kondenzovaným mlékem. Za deset minut je káva připravená a jen se přidá led. Takto připravenou kávu si můžete koupit snad v kterémkoliv pouličním stánku.

Turecko

Jemně mletá arabica se smíchá se studenou vodou a cukrem. V džezvě se pak přivede k varu. Staré turecké přísloví praví, že káva by měla být černá jako peklo, silná jako smrt a sladká jako láska. Proto se nedivte, když vás turecká káva po prvním ochutnání vystřelí do úplně jiného vesmíru. A možná to s vámi rovnou sekne. Jedna z legend praví, že lógr usazený na dně kávy, ukazuje váš osud.