Káva a její účinky na zdraví: Největší mýty a pravdy

Co všechno víte o kávě a jejích účincích na zdraví? A tušíte, co z toho je pravda a co mýtus? Že ne? Pak je pro vás tento článek jako stvořený. Prozkoumejte kávu a její vlivy na naše zdraví a dopřávejte si ji bez výčitek. Pití kávy je rituál, který vás může udělat šťastnějšími a v mnoha případech také zdravějšími. Nevěříte? Tak čtěte dál.

MÝTUS Č. 1: Káva dehydratuje

Ano, kofein je diuretikum, ale to ještě neznamená, že dehydratuje. Navíc káva je plná vody. Espresso obsahuje 90 % vody, filtrovaná káva dokonce téměř 99 %. Pokud denně pravidelně pijete vodu nebo neslazený čaj, pak vás káva o tekutiny v těle rozhodně nepřipraví.

MÝTUS Č. 2: Po kávě nebudete spát

Kofein vám sice dodává energii, ale zároveň není nutností, abyste kvůli její večerní konzumaci nemohli usnout. Důležitý je především údaj, který nazýváme `vstřebatelnost kofeinu`. Kofein v cappuccinu se vstřebává například mnohem pomaleji než káva obsažená v espressu. A pokud po kávě skutečně nespíte, pak není nic snazšího než si večer dopřát kávu bezkofeinovou. U nás na e-shopu najdete také bezkofeinovou kávu. Ochutnejte Pedron Caffé deca, která představuje směs 70 % arabiky a 30 % robusty.

MÝTUS Č. 3: Těhotné a kojící ženy kávu pít nesmějí

Pravdou je, že kofein se v těle těhotné ženy vstřebává pomaleji. Také prochází přes placentu a dostává se do krevního oběhu dítěte, ale rozhodně to neznamená, že si musíte kávu odepřít. Jen si musí ženy dávat pozor na to, aby nepřekročily dávku 200 mg kofeinu denně. Takové espresso obsahuje přibližně 60 mg kofeinu, filtrovaná káva ho obsahuje 100 mg. A opět tu máme alternativu v podobě bezkofeinové kávy, která obsahuje pouhé 2-3 % kofeinu.

MÝTUS Č. 4: Káva způsobuje rakovinu

Káva nezpůsobuje rakovinu. To ostatně dokázala i studie prováděná v roce 2016. Káva není karcinogenem a pití kávy nezpůsobuje rakovinu prsu, slinivky ani prostaty. Pravda je zcela nikde jinde. Káva dokonce snižuje riziko výskytu rakoviny výstelky dělohy nebo rakoviny jater.

nathan-dumlao-6VhPY27jdps-unsplash

Pojďme se nyní podívat na to, co káva skutečně dokáže. Její pozitivní vliv na lidské zdraví je nezpochybnitelný.

FAKT Č. 1: Káva je přírodní spalovač tuku

Všichni ti, kdo sportují, by měli kávu určitě pít. Proč? Protože zvyšuje jejich výkonnost až o 12 %. Navíc snižuje svalovou únavu. Před cvičením si také dopřejte jedno espresso, nejlépe dvojité. Nahrazuje umělé spalovače tuku.

FAKT Č. 2: Káva podporuje hubnutí

Mnohé klinické studie poukázaly na to, že kofein dopravuje mastné kyseliny ke svalům. Nejlepší je káva zelená, která přispívá ke shazování kil nejvíce. Musí však být doopravdy kvalitní. Káva v neposlední řadě tlumí chuť na sladké.

FAKT Č. 3 Káva posiluje srdce

Tři šálky kávy denně zvyšují průtok krve a zároveň dodávají tělu spoustu antioxidantů, především polyfenoly, které zabraňují účinkům volných radikálům. Právě tím působí jako prevence proti srdečně-cévním onemocněním.

FAKT Č. 4: Káva je skutečně zdravá

Kromě pozitivních vlivů kávy uvedených výše také snižuje riziko mrtvice. Výzkumy prokázaly, že lidé, kteří konzumovali pět až šest šálků kávy denně, si snížili riziko vzniku tohoto onemocnění až o 12 %. O 23 % si riziko vzniku mrtvice snižují lidé, kteří vypijí až šest šálků kávy denně. I pro astmatiky máme velmi dobrou zprávu. Kofein rozšiřuje cévky v dýchacích cestách a usnadňuje tak dýchání. A jestliže se bojíte vzniku cukrovky 2. typu, pak je také dobré vypít šest malých šálků denně.

Jestli pořád nenacházíte důvod, proč kávu pít, pak vězte, že káva taktéž snižuje (hlavně u mužů) riziko vzniku dny a to až o 59 %.

Káva příznivě působí i na krásu

Kofein povzbuzuje unavenou pleť na obličeji a zejména v očním okolí. Kávu tak lze užívat nejenom vnitřně, ale může se stát i součástí vašich kosmetických procedur. Třeba si můžete vyrobit domácí obličejovou masku z kávové sedliny. Ta ostatně skvěle poslouží i jako peeling celého těla. Kofein totiž mimo jiné zmírňuje projevy celulitidy.